Formę 2 osoby trybu rozkazującego w języku angielskim tworzy się przez użycie samej formy podstawowej, czyli formy bezokolicznika bez to, np. mend, come, get, rush, run itd. Jedynie operatory to be, to have i to do mają formę trybu rozkazującego, tworzoną zupełnie regularnie: be, have, do.
Formę przeczącą trybu rozkazującego tworzymy przez dodanie przed formą czasownika pełnoznacznego operatora do i słówka not:
Do not come here.
Do not destroy any things.
Do not move.
Tak samo tworzą formę przeczącą trybu rozkazującego czasowniki to be i to have:
Do not be crazy.
Zasadniczo tryb rozkazujący w języku angielskim jest używany częściej niż w języku polskim. W instrukcjach użycie 2 osoby trybu rozkazującego byłoby w języku polskim niegrzeczne, natomiast w języku angielskim stosuje się tę formę w tej funkcji niezmiernie często. W celu znalezienia przykładów wystarczy zajrzeć do angielskich plików readme.
Tej samej formy używa się zarówno w odniesieniu do drugiej osoby liczby pojedynczej, jak i drugiej osoby liczby mnogiej. Tak więc np. come możemy tłumaczyć:
Przyjdź. Przyjdźcie. Niech pan przyjdzie. Niech pani przyjdzie. Niech państwo przyjdą. Niech panowie przyjdą. Niech panie przyjdą.