Rzeczowniki zakończone na samogłoskę tworzą liczbę mnogą przez dodanie -s: caballo - caballos, pantalla - pantallas, clase - clases.
Rzeczowniki zakończone na spółgłoski, na -y, a także na akcentowane samogłoski -í, -ú, niekiedy też -á tworzą liczbę mnogą przez dodanie -es: buey - bueyes, poder - poderes, jabalí - jabalíes. Końcowe -z zmienia się na -ces: pez - peces, nuez - nueces. Końcowe -c daje -ques, a -g daje -gues, zigzag - zigzagues.
W liczbie mnogiej nie zmieniają się rzeczowniki wielosylabowe, zakończone na -s i nieakcentowane na ostatniej sylabie: crisis - crisis, ale: mes - meses, país - países.
Sylaba akcentowana w liczbie mnogiej nie zmienia się, toteż w wypadku wyrazów na -s i -n zgodnie z zasadami ortografii (akcent) może się zmienić akcent graficzny: jardín - jardines, origen - orígenes, inglés - ingleses. Jeśli przed -s, -n samogłoska ma akcent graficzny, akcent ten w liczbie mnogiej znika. Szczególnie dużą grupę takich rzeczowników stanowią rzeczowniki na -ón: conversación - conversaciones, camarón - camarones, sillón - sillones.
W wypadku rzeczowników złożonych sytuacja jest dość skomplikowana, najczęściej jednak podlegają tym samym regułom, co rzeczowniki niezłożone.